Kovid-19 Salgınında İllere Göre Vaka Sayıları Açıklandı

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Koronavirüs Salgınında İl bazında vaka sayısında ilk sırada İstanbul yer alıyor. Virüsün görüldüğü illerin dağılımına ilişkin tabloyu değerlendiren Koca, şunları kaydetti:

“Bütün illerimizde artık bu virüsün olduğunu biliyoruz. O nedenle açıklamakta bir sakınca olmadığını düşünüyoruz. Burada görülen ön planda daha çok vakanın İstanbul olduğunu görüyoruz. İstanbul’daki vaka sayısı 8 bin 852, yüzde 60’lara yakın. Onu İzmir izliyor, 853 vaka, onu 712 vakayla Ankara, 584 vakayla Konya, 410 vakayla Kocaeli izliyor. En çok vaka görülen iller, İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Kocaeli, Isparta, Sakarya, Adana, Bursa ve Samsun.”

“Hedef hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını azaltmak”

“Hedefimiz hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını azaltmak” diyen Koca, “Sayılarımız artıyor ama vakalarımız içerisinde ölüm oranımız şu an yüzde 1.58. Bu anlamda birçok ülkeden aşağıda olduğumuzu ve bunu oranı daha aşağıya düşürme gayreti içerisinde olduğumuzu bilmenizi isterim” şeklinde konuştu.

Saplık Bakanı

“Bölgesel sıkı tedbirler alınabilir”

Bakan Koca, bundan sonraki süreçte İl Pandemi Kurulları dahil olmak üzere bölgesel daha sıkı tedbirlerin alınabileceğini belirterek “Sağlık çalışanlarımıza, Bilim Kurulumuza güvenelim. Hastalığın yayılmasını, can kayıplarını önlemenin yolu tedbirdir. Önemli olan hareketliliği azaltmak, zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması. Kendimizi izole edelim. Yuvamız, gücümüzdür. Dışarı çıkmayalım. Virüse fırsat tanımayalım” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2 Nisan 2020 itibariyle yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınından yurt dışında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısının 124'e ulaştığını açıkladı.